5 prostych sposobów na DOMOWE ŻELAZKO!

Jak wyczyścić żelazko? Poznaj szybkie i skuteczne sposoby, które na pewno
ułatwią ci życie, a żelazku przywrócą piękny wygląd!

Jak wyczyścić żelazko? Możesz użyć np. octu, soli lub patyczków do uszuW tym przypadku nie warto sięgać po gotowe detergenty. Każde żelazko co jakiś czas trzeba wyczyścić. Brud, który osadza się na jego spodzie oraz wewnątrz tego urządzenia może nie tylko pobrudzić nam świeżo uprane ubrania, ale również uszkodzić sam sprzęt. 

Jak wyczyścić żelazko?


Regularne czyszczenie żelazka (nawet, gdy wydaje się być całkiem czyste!) to podstawa do tego, by działało jak najdłużej. Oto 5 metod, dzięki którym utrzymasz je w dobrym stanie – a potrzebne do tego środki znajdziesz bez wychodzenia do sklepu!

1. Mycie octem na gorąco

Popularnym sposobem usuwania brudu z tafli żelazka jest umycie go szmatką nasączoną octem. Ważne, aby czyszczone żelazko było lekko nagrzane (ale nie tak, aby się poparzyć). Przed rozpoczęciem czyszczenia należy też wyłączyć urządzenie z prądu. Jeżeli zabrudzenie jest większe i nie da się go usunąć za pomocą tego sposobu, do octu można dodać sodę oczyszczoną. Ten środek sprawdzi się nie tylko do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, ale także do prania!

 

2. Ocet, sól i  woda destylowana

Innym sposobem na wyczyszczenie spodu żelazka jest przygotowanie roztworu z octu oraz soli (w proporcji 1:1). Mieszankę wlewamy do naczynia i zaczynamy ogrzewać. Zanim zacznie wrzeć, moczymy w niej szmatkę i czyścimy żelazko. Po usunięciu osadu płytę żelazka wycieramy wodą destylowaną.

 

3. Patyczki do uszu

Patyczkami do uszu namoczonymi w occie uda nam się wyczyścić upusty pary. Często w tych miejsca tworzą się bowiem osady spowodowane używaniem twardej wody.

 

4. Woda i ocet

Przy pomocy wody i octu (w proporcji 1:1) uda się nam wyczyścić zbiornik na wodę. Przygotowaną mieszankę wlewamy do zbiornika. Żelazko włączamy i czekamy, aż substancja wyparuje. Następnie powtarzamy tę czynność, lecz już tylko przy użyciu samej wody.
Pamiętaj! Nie zaczynaj prasowania, zanim nie usuniesz octu. Może on zniszczyć ubrania lub samo żelazko.

 

5. Preparaty czyszczące

Jeśli wyżej wymienione metody nie są dla ciebie wystarczająco skuteczne, możesz sięgnąć po gotowe rozwiązania. Na rynku istnieje kilka dobrych środków czyszczących, które pomogą uporać się z brudem osadzającym się na tafli żelazka. Są to różnego rodzaju ściereczki lub płyny.

UWAGA! Teflonowego żelazka nie wolno czyścić za pomocą sody oczyszczonej, gdyż może ona uszkodzić strukturę teflonu!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *